شناسه خبر: 87347
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۰ شهريور، ساعت 06:30
إِنَّ الَّذِینَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَرِیقِ ﴿بروج/۱۰﴾ کسانى که مردان مؤمن و زنان مؤمن را آزار دادند و سپس توبه نکردند، براى آنان عذاب جهنم [مهیا] است و عذاب آتش [در پیش‏] دارند.

دشمنان اهل ایمان، به عذاب الهی گرفتار می شوند
إِنَّ الَّذِینَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَرِیقِ ﴿بروج/۱۰﴾
کسانى که مردان مؤمن و زنان مؤمن را آزار دادند و سپس توبه نکردند، براى آنان عذاب جهنم [مهیا] است و عذاب آتش [در پیش‏] دارند.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم):
بر سر در چهارم  جهنم نوشته بود: ... خداوند ذلیل کند هر که به اهل بیت اهانت کند و آنان را کوچک و سبک بشمارد. خداوند ذلیل کند ...خدای عزوجل در شب معراج فرمود: ... ای محمد، من، علی و فاطمه و حسن و حسین و امامان را از یک نور آفریدم؛... اگر بنده ای از بندگانم مرا چندان پرستش کند تا رشته حیاتش از هم بگسلد و پس از آن در حالی که منکر ولایت آنان است با من روبه رو شود، او را در آتش دوزخ خواهم افکند.
(المناقب , ج1،ص293) (الغیبة، ص133)
تفسیر نمونه
تفسیر: شکنجه‏گران در برابر مجازات الهى
بعد از بیان جنایت عظیم شکنجه‏گران اقوام پیشین که مؤمنان با استقامت را زنده زنده در آتش مى‏سوزاندند، در این آیات به کیفر سخت الهى نسبت به آن شکنجه‏گران و پاداشهاى عظیم مؤمنان اشاره مى‏کند.
نخست مى‏فرماید:" کسانى که مردان و زنان با ایمان را مورد آزار و عذاب و شکنجه قرار دادند، سپس توبه نکردند، عذاب دوزخ براى آنها است، و همچنین عذاب آتش سوزان" (إِنَّ الَّذِینَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ ثُمَّ لَمْ یَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذابُ جَهَنَّمَ وَ لَهُمْ عَذابُ الْحَرِیقِ).
" فتنوا" از ماده" فتن" (بر وزن متن) و" فتنه" در اصل به معنى قرار دادن طلا در آتش است تا میزان خلوص آن روشن شود، سپس این ماده (فتنه) هم به معنى" آزمایش"، و هم به معنى" عذاب و مجازات" و هم به معنى" گمراهى و شرک" به کار رفته است و در آیه مورد بحث به معنى عذاب و آزار و شکنجه است، نظیر آن در آیه 13 و 14 ذاریات نیز آمده: یَوْمَ هُمْ عَلَى النَّارِ یُفْتَنُونَ ذُوقُوا فِتْنَتَکُمْ هذَا الَّذِی کُنْتُمْ بِهِ تَسْتَعْجِلُونَ:" همان روزى که آنها بر آتش سوزانده مى‏شوند، و به آنها مى‏گویند: بچشید عذاب خود را، این همان چیزى است که در باره آن عجله داشتید"!                        تفسیر نمونه، ج‏26، ص: 345
جمله" ثُمَّ لَمْ یَتُوبُوا" نشان مى‏دهد که راه توبه حتى براى چنین شکنجه- گران ستمگرى باز است، و این نهایت لطف پروردگار را نسبت به گنهکاران نشان مى‏دهد، و ضمنا هشدارى است به مردم مکه که تا دیر نشده است دست از آزار و شکنجه مؤمنان بردارند، و به سوى خدا بازگردند.
اصولا قرآن راه بازگشت را به روى کسى نمى‏بندد، و این نشان مى‏دهد که قرار دادن مجازاتهاى سخت و دردناک نیز براى اصلاح فاسدان و مفسدان و به منظور بازگشت آنها به سوى حق است.
قابل توجه اینکه در این آیه دو گونه عذاب براى آنها ذکر کرده: یکى عذاب جهنم و دیگرى" عذاب حریق" (عذاب آتش سوزان) ذکر این دو ممکن است به خاطر این باشد که در جهنم انواعى از مجازاتها وجود دارد که یکى از آنها آتش سوزان است، و ذکر آن بالخصوص به خاطر این است که شکنجه- گران مزبور مؤمنان را با آتش مى‏سوزاندند و باید در آنجا با آتش مجازات شوند اما این آتش کجا و آن آتش کجا.
این آتش از شعله‏هاى قهر و غضب خدا افروخته شده، آتشى است جاویدان و همیشگى، آتشى است توأم با ذلت و خوارى، ولى آن آتش دنیا آتش ناپایدارى است که به دست خلق ضعیف افروخته شده است، و مؤمنانى که با آن مى‏سوزند سربلند و مفتخرند، و در صف اول شهیدان راه خدا جاى دارند.
بعضى نیز گفته‏اند عذاب جهنم در برابر کفر آنها بوده، و عذاب حریق در مقابل اعمال شکنجه آنها است.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha