شناسه خبر: 86296
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد، ساعت 06:30
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ فَلَا یَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ عَامِهِمْ هَذَا وَإِنْ خِفْتُمْ عَیْلَةً فَسَوْفَ یُغْنِیکُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ حَکِیمٌ ﴿توبه/۲۸﴾ ای اهل ایمان! جز این نیست که مشرکان پلیدند؛ پس نباید بعد از امسال به مسجدالحرام نزدیک شوند؛ و اگر [به سبب قطع رابطه با آنان و تعطیل شدن داد و ستد با ایشان] از بی نوایی و تنگدستی می ترسید، خدا اگر بخواهد شما را از فضل و احسانش بی نیاز می کند؛ یقیناً خدا دانا و حکیم است.

به فضل خداوند تکیه کنیم و از تهدیدها نهراسیم
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ فَلَا یَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ عَامِهِمْ هَذَا وَإِنْ خِفْتُمْ عَیْلَةً فَسَوْفَ یُغْنِیکُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ حَکِیمٌ ﴿توبه/۲۸﴾
ای اهل ایمان! جز این نیست که مشرکان پلیدند؛ پس نباید بعد از امسال به مسجدالحرام نزدیک شوند؛ و اگر [به سبب قطع رابطه با آنان و تعطیل شدن داد و ستد با ایشان] از بی نوایی و تنگدستی می ترسید، خدا اگر بخواهد شما را از فضل و احسانش بی نیاز می کند؛ یقیناً خدا دانا و حکیم است.

فرازی از وصیتنامه شهید ناصر واحدیان کوتنایی
شما ای دریای بیکران مسلمانان از هیچ کس به جز خدا هراسی نداشته باشید اگر دنیا ما را محاصره اقتصادی کند، فرزند رمضانیم و پیشوایمان علی(علیه السّلام)است و اگر ما را محاصره نظامی کند، فرزند مُحرمیم و پیشوایمان حسین(علیه السّلام)است اگر کسی غیر از اسلام روشی را انتخاب کند از او پذیرفته نخواهد شد و در آخرت از زیانکاران است.

تفسیر نمونه
تفسیر: مشرکان حق ورود به مسجد الحرام را ندارند
گفتیم یکى از فرمانهاى چهارگانه‏اى که على ع در مراسم حج سال نهم هجرت، به مردم مکه ابلاغ کرد این بود که از سال آینده هیچ یک از مشرکان حق ورود به مسجد الحرام و طواف خانه کعبه را ندارد، آیه فوق اشاره به این موضوع و فلسفه آن است.
نخست مى‏گوید:" اى کسانى که ایمان آورده‏اید مشرکان آلوده و ناپاکند، بنا بر این نباید بعد از امسال نزدیک مسجد الحرام شوند" (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ فَلا یَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرامَ بَعْدَ عامِهِمْ هذا).
آیا این آیه دلیل بر نجس بودن مشرکان به همان مفهوم فقهى است یا نه؟
در میان فقهاء و مفسران گفتگو است، و براى تحقیق معنى آیه لازم است روى کلمه" نجس" قبلا بررسى شود.
" نجس" بر وزن (هوس) معنى مصدرى دارد، و به عنوان تاکید و مبالغه به معنى وصفى نیز به کار مى‏رود.
" راغب" در کتاب" مفردات" در باره معنى این کلمه مى‏گوید:" نجاست و نجس" به معنى هر گونه پلیدى است و آن بر دو گونه است، یک نوع پلیدى حسى، و دیگرى پلیدى باطنى است.
و" طبرسى" در" مجمع البیان" مى‏گوید: به هر چیزى که طبع انسان از آن متنفر است" نجس" گفته مى‏شود.
به همین دلیل این واژه در موارد زیادى به کار مى‏رود که مفهوم آن یعنى نجاست و آلودگى ظاهرى وجود ندارد، مثلا دردهایى را که دیر درمان مى‏پذیرد، عرب" نجس" مى‏گوید، اشخاص پست و شرور با این کلمه توصیف مى‏شوند، پیرى و فرسودگى بدن را نیز نجس مى‏نامند.
و از اینجا روشن مى‏شود که با توجه به آیه فوق به تنهایى نمى‏توان قضاوت کرد که اطلاق کلمه" نجس" بر مشرکان به این خاطر است که جسم آنها آلوده است، همانند آلوده بودن خون و بول و شراب و یا اینکه به خاطر عقیده بت پرستى یک نوع آلودگى درونى دارند. و به این ترتیب براى اثبات نجاست کفار به این آیه نمى‏توان استدلال کرد، بلکه باید دلائل دیگرى را جستجو کنیم.
سپس در پاسخ افراد کوته‏بینى که اظهار مى‏داشتند اگر پاى مشرکان از مسجد الحرام قطع شود، کسب و کار و تجارت ما از رونق مى‏افتد، و فقیر و بیچاره خواهیم شد، مى‏گوید:" و اگر از فقر و احتیاج مى‏ترسید، به زودى خداوند اگر بخواهد از فضلش شما را بى نیاز مى‏سازد" (وَ إِنْ خِفْتُمْ عَیْلَةً فَسَوْفَ یُغْنِیکُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شاءَ) همانگونه که به عالى‏ترین وجهى بى نیاز ساخت، و با گسترش اسلام در عصر پیامبر ص سیل زائران خانه خدا به سوى مکه به حرکت در آمد، و این موضوع تا به امروز ادامه دارد، و مکه که از نظر جغرافیایى در مناسب‏ترین شرایط قرار دارد، و در میان یک مشت کوه‏هاى خشک و سنگلاخهاى بى آب و علف است، به صورت یک شهر بسیار آباد و یک کانون مهم داد و ستد و تجارت درآمده است.
و در پایان آیه اضافه مى‏کند:" خداوند علیم و حکیم است" (إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ حَکِیمٌ).
و هر دستورى مى‏دهد بر طبق حکمت است و از نتایج آینده آن کاملا آگاه و با خبر مى‏باشد.

.........................................................................
دلبرا کیست‌ که‌ سرگشته‌ و بیمار تو نیست‌
عاشق‌ و شیفتة‌ روی‌ چو گلنار تو نیست‌؟!
کیست‌ کز شوق‌ نبندد به‌ سر زلف‌ تو دل
کیست‌ جانا به‌ حقیقت‌ که‌ گرفتار تو نیست‌؟!
کیست‌ جان‌ را چو غباری‌ مفشاند به‌ رهت
کیست‌ از قطره‌ و دریا که‌ خریدار تو نیست‌؟!

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha