شناسه خبر: 72707
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ يکشنبه ۲۳ دي، ساعت 16:11
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دکتر خزاعی مدیر کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی درجلسه هم اندیشی استان هرمزگان بیان نمود

کل بیمه شدگان اصلی و مستمری بگیران اتباع خارجی در کشور به بیش از 47500 نفر رسید .

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی بیان نمود: تشکیل اداره کل اتباع از شهریور سال ۹۴ بوده است و این اداره کل در سه بخش شامل بیمه اتباع خارجی، بیمه ایرانیان خارج از کشور و انجام توافقنامه های دوجانبه وچندجانبه فعالیت می کند.
دکتر احمدرضا خزاعی تصریح کرد: مبنای قانونی بیمه اتباع خارجی ماده ۵ قانون تامین اجتماعی  است.
وی خاطرنشان کرد: ۹۰درصد اتباع خارجی افغانستانی هستند که از این آمار، یک ونیم درصد اتباع خارجی درهرمزگان حضور دارند و شامل ۲۴ هزاروصدونودوپنج افغان بوده که سرشماری شده اند.
خزاعی ادامه داد: ازسال ۵۴ لغایت ۹۴ تعدادبیمه شدگان خارجی سه هزاروسیصدنفربوده است اما با تلاش‌هایی که انجام گرفته ازسال ۹۴لغایت ۹۷ این تعداد به 45 هزارنفررسیده است.
وی گفت: از۴۳هزار نفر بیمه شده اتباع خارجی ۷۵درصد که شامل ۳۲هزار نفر می باشد مجرد و فاقد تبعی هستند و ما هر چه بیشتر اتباع خارجی را بیمه کنیم به پایداری صندوق کمک می کند.
مدیرکل اتباع تامین اجتماعی اظهارداشت: افرادیکه که دارای پروانه کارنیستند ولی دارای اقامت قانونی هستند می توانند از طریق بیمه اختیاری یا زنان خانه دار بیمه شوند.
وی در پایان در خصوص بیمه ایرانیان خارج ازکشور یادآور شد: طبق آمار ما سه ونیم میلیون ایرانی شاغل در خارج از کشور فعالیت دارند که ازاین تعداد سی هزار نفر بیمه شده هستند.

 مدیرکل تامین اجتماعی استان هرمزگان نیز گفت: تعداد ۲۸۷ نفر بیمه شدگان اتباع خارجی در استان هرمزگان می باشد که از این تعداد ۲۲۷ نفر بیمه شده  اجباری و تعداد ۶۰ نفر بیمه حرف و مشاغل آزاد و اختیاری هستند و این آمار نسبت به سال ۹۶ حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است.

سیدفاضل حیدری بلوکی درخصوص بیمه ایرانیان خارج از کشور نیز اظهارداشت: تعداد بیش از ۵٠۰ هزار ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص امارات ‌‌شاغل هستند و ما آمار کمی از بیمه شدگان در اختیار داریم که برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود کارگزار بومی از استان برای جذب بیمه شده معرفی شود زیرا درگذشته این اتفاق افتاده است وآماربسیارخوبی در آن زمان داشتیم.
حیدری‌بلوکی افزود: همچنین باید برای جذب بیمه ایرانیان خارج از کشور بازاریابی و تبلیغات انجام دهیم تا بتوانیم آنها را جذب نماییم. همچنین تعامل و ارتباط بین استان وکارگزاربرون مرزی در کشور امارات بیش از پیش برقرارباشد.

معاون اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: طبق ماده ۲۵ اعلامیه حقوق بشر همه آحاد جامعه سزاوار زندگی با استانداردهای قابل قبول برای سلامتی و رفاه خود و خانواده می باشند. و حق دارند از حمایت اجتماعی برخوردار شوند.
مهراد ابراهیم زاده اضافه کرد: این موضوع ایرانی و غیرایرانی ندارد زیرا ما اعلامیه حقوق بشر را پذیرفته ایم و آنرا امضاء کرده‌ایم و یکی از حمایت های اجتماعی، قانون تامین اجتماعی است.
ابراهیم زاده تصریح کرد: ما برای  شاغلین و غیرشاغلین برنامه داریم. افراد شاغل دارای مجوز، می‌توانند بیمه شده اجباری، بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد شوند و افراد غیرشاغل دارای مجوز اقامت نیز به پروانه کار نیاز نداشته و می‌توانند بیمه اختیاری، طلاب و زنان خانه دار شوند.
وی عنوان کرد:  اتباع خارجی شامل قانون بیمه بیکاری نمی باشند. 

ابراهیم‌زاده اظهار داشت: درخصوص مقاوله نامه شماره  ۱۹ ،کارفرمایان مکلف هستند لیست و حق بیمه جداگانه ارسال و پرداخت نمایند و پرداخت حق بیمه فقط سه درصدحوادث ناشی از کار است و هیچگونه سابقه بیمه ای برای این گروه از بیمه شدگان ایجاد نمی شود و زمانیکه حادثه ناشی از کار رخ بدهد سازمان وارد عمل خواهد شد. کشور ایران ازفروردین سال 1357 به مقاوله نامه ۱۹ ملحق شده است.
وی ادامه داد: بازرسان تامین اجتماعی به هنگام بازرسی از کارگاه های دارای اتباع خارجی موظفند که اسامی تمامی شاغلین درکارگاه را یادداشت کنند و این شامل افراد دارای مجوز و غیرمجاز نیز می شود.
ابراهیم زاده در پایان عنوان کرد: کارگاه های دارای اتباع خارجی غیر مجاز اگر برای اتباع شاغل خود مجوز دریافت نکنند تا ۵ برابر حداقل دستمزد روزانه همان سال جریمه خواهند شد.
رئیس گروه هماهنگی و مطالعات ایرانیان خارج از کشور سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: ما اگر در جذب اتباع خارجی و ایرانیان شاغل در خارج از کشور رضایت مندی ایجاد نماییم می توانیم منابع خوبی جذب نماییم و در این راستا نباید نگاه ما تنها به سمت منابع باشد بلکه رضایت مندی و بعد انسانی این امر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

سیروس تقوی در خصوص نرخ حق بیمه ایرانیان شاغل در خارج از کشور اظهارداشت: برای بیمه این افراد دو نرخ وجود دارد که یک مورد ١٦درصد بوده و شامل بیمه بازنشستگی و فوت بوده و نرخ ٢٠درصد نیز شامل بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی می باشد. و در صورت نیاز به اسفاده از خدمات درمانی در داخل کشور 9 درصد نیز اضافه می گردد. 

وی درباره دستمزد این افراد نیز عنوان کرد: برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور حداقل دستمزد، یک و نیم برابر دستمزد شورای عالی کار در زمان تقاضا بوده و حداکثر آن نیز هفت برابر حداقل دستمزد داخل کشور میباشد .
تقوی در پایان به دستور اداری ١٠٣٨ مورخ ٩٧/٠٩/١٤ درباره واگذاری فعالیت انجام امور مربوط به تعهدات بلند مدت به کارگزاران برون مرزی اشاره و تصریح کرد: به منظور تسریع، تسهیل و روان سازی امور بیمه شدگان ایرانیان خارج از کشور، تعهدات بلند مدت این افراد پس از تأیید از طرف کارگزاران رسمی برون مرزی به اداره کل اتباع  ارسال و پس از بررسی و کنترل به استان مربوطه جهت انجام فرآیند ارسال می گردد. ضمناً حق الزحمه عملکرد کارگزاراز طریق استان مربوطه نیز قابل پرداخت می باشد . 

 

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha
*اطلاعیه مهم* بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب تا پایان اسفند ماه 95 *اطلاعیه مهم*