شناسه خبر: 71708
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ چهارشنبه ۵ دي، ساعت 13:59
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۱۰/۸
«تاکید بر پوشش بیمه گروه های مختلف اتباع خارجی که به صورت قانونی اقامت و اشتغال دارند»

دیدار مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی با مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی و معاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی 

طی این دیدار ابتدا احمدرضا خزاعی مبانی قانونی پوشش بیمه ای اتباع خارجی و چگونگی بیمۀ ایرانیان خارج از کشور را تشریح نمود. وی مواد 120 تا 129 قانون کار را مورد اشاره قرار داد و مجازاتهای پیش‌بینی شده در ماده 181 قانون مذکور را در ارتباط با کارفرمایانی که اتباع خارجی غیر مجاز را به کار می گمارند بیان نموده و اجرای صحیح این ماده قانونی از سوی ادارات کار را تضمینِ امنیت شغلی کارگران ایرانی و کارگران خارجی دارای پروانه کار دانست.
سرکار خانم جعفرزاده مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری نیز آمارِ اتباع خارجی دارای اقامت قانونی استان را بیان نموده و مراتب همکاری همه جانبه خود را بابت اطلاع رسانی و معرفی آنان به اداره کل تأمین اجتماعی استان آذربایجان غربی اعلام نمود.
سپس آقای مهراد ابراهیم زاده معاون بیمه اتباع خارجی اداره کل اتباع استثنائات ماده 120 قانون کار را درخصوص چگونگی بیمه کارشناسان سازمان ملل متحد، مأموریت های دیپلماتیک و خبرنگاران خارجی شاغل در کشور را تشریح و درخصوص تبصره بند (ب) ماده 5 ق.ت.ا نیز به مقاوله نامه شماره 19 سازمان بین‌المللی کار اشاره کرد و گفت:
اتباع کشورهای ملحق شده به مقاوله نامه مذکور با هر شغل و تخصصی که در ایران اشتغال به کار دارند مشمول حمایتهای سازمان در برابر حوادث ناشی از کار بوده و این سازمان می بایست در مواقع بروز حوادث ناشی از کار برای اتباع مذکور، پاسخگو بوده و تعهدات قانونی خود را از قبیل درمان تا بهبود، غرامت نقص عضو، ازکارافتادگی و فوت ارائه نمایند. بنابراین لازم است واحدهای اجرایی با تعامل و هماهنگی دستگاههای ذیربط اتباع مذکور را شناسائی و طبق مقررات حق بیمه متعلقه را مطالبه و وصول نمایند.
ابراهیم زاده گفت: سازمان تأمین اجتماعی اتباع خارجی را تحت پوشش بیمه اجباری، ادامه بیمه به طور اختیاری، بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، بیمه مربیان و ورزشکاران خارجی، بیمه زنان خانه دار و ... قرار داده و طبق مقررات تعهدات قانونی را نیز به آنان ارائه می نماید.
آقای مقدمی کیا مدیرکل استان نیز به فعالیتها و اقدامات استان در راستای اطلاع رسانی، جذب و پوشش بیمه گروههای هدف پرداخت و با عنایت به تعامل و هماهنگی با سازمانهای ذیربط از جمله اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ابراز امیدواری نمود که در آینده‌ای نزدیک پوشش بیمه ای جامعه هدف محقق گردد.

در پایان نیز دکتر خزاعی بر اجرای دقیق دستورالعمل شماره 196149 مورخ 10/10/96 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستورالعمل مشترک شماره 4402 مورخ 19/04/97 سازمان از سوی ادارات کار و واحد‌های اجرائی تأمین اجتماعی تاکید نمودند.

 

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha
*اطلاعیه مهم* بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب تا پایان اسفند ماه 95 *اطلاعیه مهم*