شناسه خبر: 65670
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور، ساعت 10:17
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۷/۲۶

به گزارش روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی استان مرکزی به نقل از خبرگزاری ایرنا ، « احمدرضا خزاعی » روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در اراک، افزود: یک میلیون و ٧٩٠ هزار تبعه خارجی بر اساس سرشماری سال ٩٥ در کشور وجود دارد که ٩٠ درصد آنان شامل یک میلیون و ٥٨٠ هزار نفر را افراد تبعه افغان تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر از اتباع خارجی کشور دارای اقامت قانونی هستند و به عنوان جامعه هدف خدمات دهی سازمان تامین اجتماعی محسوب می شوند.
مدیرکل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: ٣٥ هزار تبعه کشورهای خارجی مقیم ایران تا پایان سال گذشته پوشش بیمه ای داشته اند و امسال نیز هفت هزار تبعه خارجی زیر چتر بیمه ای تامین اجتماعی قرار گرفته اند که با احتساب افراد تحت تکفل بالغ بر ٧٨ هزار نفر نمی شوند.
خزاعی گفت: اتباع عراقی، ترک، پاکستانی، آمریکایی و کانادایی حدود ١٠ درصد بیمه شدگان تامین اجتماعی را شامل می شوند.
وی ادامه داد: ٣٤ هزار و ٨٧٨ نفر معادل ٨٢ درصد از مجموع اتباع تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی را مردان و هفت هزار و ١٢٢ نفر معادل ١٨ درصد را زنان تشکیل داده است.
مدیرکل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی اظهارداشت: ٢ هزار و ٥٨١ نفر مستمری بگیر اتباع خارجی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارد که یکهزار و ٣٠٠ نفر تبعه عراقی و ٩٠٣ نفر تبعه افغان هستند.
خزاعی یادآور شد: اتباع خارجی به ٢ روش شامل برخورداری از گذرنامه های خانوادگی و انفرادی و یا کارت آمایش اقامت می توانند به صورت قانونی در داخل ایران فعالیت های اقتصادی و اجتماعی داشته باشند.
وی ادامه داد: اتباع خارجی که در داخل کشور اشتغال قانونی دارند بر اساس ماده ٥ قانون تامین اجتماعی همانند شهروندان جمهوری اسلامی به غیر از بیمه بیکاری می توانند از سایر خدمات بیمه این سازمان بهره مند شوند.
مدیر کل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی، نا آگاهی اتباع خارجی برای بهره مندی از خدمات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی را از مهمترین مشکلات عنوان کرد و گفت: توزیع اقلام اطلاع رسانی و بهره گیری از مطبوعات از برنامه های اولویت دار این سازمان برای ارائه خدمات بیمه ای به این افراد است.
خزاعی پیشنهاد برای اصلاح قانون پوشش بیمه ای اتباع خارجی را از برنامه های سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد و افزود: با اصلاح این قانون کارفرمایان ملزم می شوند حق بیمه و مالیات کارگران خارجی را پرداخت کنند و این افراد نیز باید عوارض حضور و کار خود را در کشور پرداخت کنند.
وی ادامه داد: پرداخت حق بیمه و مالیات اتباع خارجی هزینه بهره گیری از این افراد را در چرخه کار افزایش می دهد و با افزایش رقابت پذیری زمینه جایگزینی نیروی کار ایرانی در مشاغل بهتر مهیا می شود.
مدیرکل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی خاطر نشان کرد: کارفرمایانی که از پرداخت حق بیمه و مالیات به کارگیری اتباع خارجی خودداری کنند،مشمول قانون ١٨١ شده و ما به ازای به کارگیری هر یک روز کارگر غیر مجاز خارجی باید معادل پنج روز جریمه بپردازند.
خزاعی افزود: به کارگیری مجدد کارگران خارجی غیرمجاز افزایش جریمه کارفرما تا ١٠ برابر را دارد و در صورت پرداخت نشدن جریمه کارفرمای خاطی باید سه ماه تحمل حبس کند.
وی خاطرنشان کرد: خبرنگاران خارجی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران فعالیت خبری دارند می توانند بر اساس ماده ٥ قانون تامین اجتماعی با پرداخت هفت درصد حق بیمه از خدمات بیمه ای این سازمان بهره مند شوند.
مدیرکل امور اتباع خارجی سازمان تامین اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: ٢١ دفتر کارگزاری بیمه تامین اجتماعی در کشورهایی از جمله آمریکا کانادا، اروپا، قطر، عمارات، ترکیه، استرالیا، هندوستان، چین و آذربایجان و عراق دایر است که ایرانیان مقیم این کشورها می توانند با مراجعه به این مراکز از خدمات سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.
خزاعی افزود: ٣١٠ هزار ایرانی خارج از کشور شامل ٣٠ هزار نفر بیمه شده اصلی، حدود ٨٠ هزار نفر بیمه شده تبعی و ٨٥ هزار نفر مستمری بگیر از خدمات بیمه این سازمان بهره مند هستند.
مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ٦٨٦ تبعه خارجی شامل ٥٧٤ نفر بیمه شده مرد و ١١٢ نفر بیمه شده زن تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی این استان قرار دارد.
«محمدرضا بیدهندی» افزود: شهرستان های ساوه، اراک، دلیجان، زرندیه و کمیجان به ترتیب بیشترین تبعه خارجی تحت پوشش این اداره کل را دارد.
وی ادامه داد: ٦٠٨ نفر از تبعه خارجی تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی استان مرکزی تبعه افغان، ٣٢ نفر هندی و بقیه تبعه پاکستانی، تاجیکستان و لبنان هستند.
٢٩٧ هزار و ٨٠٦ نفر از جمعیت استان مرکزی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند که با احتساب افراد تبعی شمار بیمه شدگان این استان به ٧٧٣ هزار و ٣٤٣ نفر می رسد.
خدمات درمانی تامین اجتماعی در استان مرکزی از طریق سه واحد بیمارستانی در اراک، ساوه و شازند و هفت درمانگاه فعال انجام می شود.

منبع خبر : خبر گزاری ایرنا

 

 آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 9/2835 sec